Úgy bánok az edénnyel, a fakanállal és a hozzávalókkal, ahogyan a vászonnal, az ecsettel és a festékekkel :) Ez az egyik közös vonásom a Nagymamámmal, hogy mindketten nagyon szeret(t)ünk festeni - ma lenne 87 éves. Tényleg a szíve vezette az ujjait, nem a szeme - hiszen Ő még akkor is ecsetet fogott a kezébe, amikor már elveszítette látása 80%-át. Több, mint száz kép - életének egy-egy kis darabkája díszíti rokonok, barátok, ismerősök otthonát. Festményei közül ez az egyik kedvencem, mert azokra a szép történetekre emlékeztet, amiket a gyermekkoráról mesélt nekünk.
A harmónia nemcsak a vásznon, hanem egy tálon is visszaköszönhet :) Mivel nem mindenki kedveli az intenzív, kissé vad ízét a zellernek, ezért szoktam rajta lágyítani például gombával. Pontosabban ugyanannyit teszek bele, mint a zellerből. Hívhatjuk egyensúly-levesnek is, mert csodásan kiegészítik egymást :)
Tipp: Zeller helyett kipróbálhatunk más erőteljesebb ízű zöldségeket, vagy fordítva: aromásabb gombához választhatunk pl. karalábét, krumplit.
Sűrítéshez nem használok lisztet, csak a jól bevált főzőtejszínt - ami ugyancsak tompítja az ízeket és a színeket.
Hozzávalók (4 személyre):
1 nagyobb újhagyma
250 g zeller
250 g gomba
2-3 gerezd fokhagyma
só, bors
olaj
100-150 ml főzőtejszín
Elkészítés:
Egy kis olajon üvegesre pirítom a hagymát a felcsíkozott zellerrel.
A gombát felkockázom - közben figyeljük a zellert, hogy nem kap-e oda - ha úgy kényelmesebb, inkább vegyük le a tűzhelyről az edényt, amíg nem végzünk a gomba feldarabolásával.
Mielőtt a gombát is rádobnánk a zellerre, előtte tegyük bele a vékonyra felszeletelt fokhagymát 1-2 perce és forgassuk össze.
Keverjük bele a gombát is, sózzuk-borsozzuk.
Tipp: Vigyázzunk a borssal, mert a zeller is "borsos" tud lenni!
Ne ijedjünk meg, hogy le akar ragadni, kevergessük csak tovább - nem kell több olaj, levet fog ereszteni a gomba.
Kb. 4-5 dl víz vagy alaplé szükséges, hogy megfelelő mennyiségű levünk maradjon a turmixoláshoz. A lében előbb puhára főzzük a hozzávalókat, majd turmixoljuk.
Már nem teszem vissza a tűzhelyre, csak főzőtejszínnel krémesítem és tálalhatjuk!
Tipp: Feldobhatjuk egy kis pirított baconnal, reszelt sajttal vagy készíthetünk hozzá levesbetétet is: pl. lenmagosat, fűszereset, búzadarásat, zabpelyheset... (annyi variáció van, hogy azt hiszem erről lesz majd egy külön bejegyzésem).